Thursday, November 24, 2011

Pira + recept za palačinke

Oz. zakaj se belo moko zamenjala s pirino ...

Pira ima precej visoko vsebnost  beljakovin, če se primerja z drugimi žiti, ravno tako vsebuje esencialne aminokisline, ki so pomembne za normalno delovanje  organizma. Bogata je z vlakninami in vitamini A, B, D in E. Primerna je za ljudi, ki pazijo na prehrano, ravno tako za alergike na pšenico, ni pa primerna za bolnike s ciliakijo. Lista pozitivnih strani pire bi se lahko nadaljevala v neskončnost …  Bela moka pa je le škrob, ki v telesu povzroča razne blokade, nalaga maščobo in piri po hranilnih lastnosti ne seže niti do kolen.

Jaz svojo kupim v DM-u in sem iz nje napravila že veliko slastnih obrokov. Danes sem se »pocartala« s palačinkami, ki sem jih pripravila kot običajne palačinke, samo da sem namesto bele moke uporabila pirino ter mleko nadomestila z mineralno vodo, ker mleka ne pijem (razen sojinega in kokosovega). Uporabila sem še eno jajce in dodala zmesi še ščepec soli. Premešala s paličnim mešalnikom in maso spekla v ponvi na kokosovi maščobi. 

Iz mase sem dobila tri palačinke, ki sem jih vmes premazala z zmesjo puste skute, grškega jogurta (Total 0% maščob), cimeta in medu. Na vrhu pa sem še namazala eno žličko arašidovega masla, ker ga obožujem (če bi me zabodli, bi verjetno iz mene steklo arašidovo maslo in ne kri :P).


Ne pozabite si obliznite prstov! 
Upam, da ste vsi veseli in zdravi ... in lep preostanek dneva želim vsem!

xoxo Deja

PS: Zna kdo pripraviti palačinke iz chia semen?

Sunday, November 20, 2011

Beljakovinska tortica

Sicer beljakovinske tortice že dolgo nisem spekla, sem se pa spomnila nanjo, ko se je k peki spravila cimra. Zakaj pa ne bi objavila recepta, da se posladkamo na nedeljski večer ;)
 
Potrebuješ:
- 3 beljake
- 100 g suhega sadja po želji (jaz sem uporabila indijske oreščke, mandlje, lešnike, rozine in arašide)
- agavin sirup ali med
- pekač, peki papir in pečico :D

Osnovna priprava:
Beljake ločiš od rumenjakov in beljake stepeš v sneg. Suho sadje zmelješ v "moko" in jo dodaš beljakom. Ravno tako dodaš agavin sirup ali med po okusu. Vse skupaj dobro premešaš.  Maso preliješ v pekač obložen s peki papirjem in ni nujno, da se masa razporedi po celotnem pekaču. Nato ga položiš v že ogreto pečico na 175°C za 15 – 20 minut, da rahlo porjavi.
Pustiš, da se ohladi, narežeš in postrežeš z žličko puste skute in potreseš s cimetom. 


Nasveti, da bo tortica še slajša:
Masi se lahko doda tudi kokosova moka ali kakav, ravno tako cimet. Postrežeš lahko tudi z vročim sadjem in medom. Poleg suhega sadja se lahko v maso zmeša še ovsene kosmiče (50g suhega sadja, 50g mletih kosmičev) ali pa uporabiš samo kosmiče.
Idej in predlogov je ponovno nešteto mnogo :)

Naj povem še, kako je bilo današnje kosilo božansko. Vegetarijanska pica iz pirine moke. Še sedaj se mi po njej pocedijo sline. Recept naslednjič ... :)

Lep preostanek nedelje,
xoxo Deja

Wednesday, November 16, 2011

Zalomljen noht?

To ni več problem!
Če delaš v trgovini z oblačili in imaš krhke nohte, se pač lahko zgodi, da se ti zalomi noht. Sicer sem to šele ugotovila preden sem stopila na avtobus  in skušala noht odtrgati do konca pa me je preveč bolelo, ker je bilo preblizu mesa … pa sem se spomnila na video, ki sem ga videla že nekaj časa nazaj na youtubu: kako popraviti zalomljen noht, noht čuvala vse do doma, ponovno pogledala video, sledila navodilom et voila … noht je kot nov :) 

Potrebuješ:
- lepilo za umetne nohte
- čajno vrečko
- pilico za nohte
- škarjice
- prozoren lak za nohte
- in seveda zalomljen noht :D

 

Raje sploh ne razlagam in samo prilagam video, ker nisem poslikala, pri razlaganju stvari pa nisem najboljša :D

Update o mojih nohtih: moji nohti so bili že celo življenje katastrofa in to z velikim K. Cepijo se, lomijo in so neizmerno krhki. Zadnje čase pa so v nekoliko boljšem stanju. Ne vem točno, kaj deluje, sem pa v prehrano vključila tudi konopljino in laneno olje ter avokado. Za podlak pa sem začela uporabljati Nail hardener od Ruby kisses. Mogoče pa pomaga :)

Lepe nohte in lahko noč želim vsem :) 
xoxo Deja

Thursday, November 10, 2011

Kako naj jem? - part 2

nadaljujem od včeraj in zaključujem obnovo knjige Michaela Pollana: Ni vse hrana - Kako pravilno jesti?


Jejte obroke - zajtrk, kosilo in večerja + dopoldanska in popoldanska malica. Priporočljivo je jesti pet do šest obrokov na vsake tri ure, vendar v praksi ljudje pojemo več predelanih prigrizkov za malico.  Prigrizki naj bodo nepredelana rastlinska hrana, se pravi: sadje, zelenjava in oreščki. Če se ne morete omejiti na pravo hrano, potem se držite treh obrokov.

Jejte samo za mizo. In pisalna miza ni miza! (ups :)) Med gledanjem TV-ja, sedenjem za računalnikom itd. nismo osredotočeni na hrano in pojemo več kot bi sicer. Izjema pravila: če jeste kje drugje kot za mizo, jejte sadje in zelenjavo.

Jejte skupaj s prijatelji ali družino. Običajno se nimamo želje basati pred drugimi in ko jemo sami, pojemo več. Skupen obrok povzdigne hranjenje z mehanskega procesa polnjenja telesa z energijo v obred srečanja družine in skupnosti.

S priboljški ravnajte kot s priboljški. Z živili za posebne priložnosti ni nič narobe, dokler posebna priložnost ni vsak dan. Potrebno je določiti, kdaj in kolikokrat naj bi jih jedli. Lahko se odločite, da jih boste pripravljali sami in to verjetno ne boste počeli vsak dan. Uživanje le teh omejite na konec tedna ali družabne priložnosti. (uvedite ti. »cheat day« in omejite uživanje na en dan, seveda ne s prenajedanjem, temveč vse v mejah normale).

Pustite nekaj na krožniku. Ko smo bili majhni, so nami govorili, da je treba pojesti vse iz krožnika (navodilo, ki smo ga kasneje v življenju morda vzeli nekoliko preveč resno). Starejša in bolj zdrava tradicija pravi: »Pusti nekaj na krožniku za gospo Uglajenost.« ali pa »Bolje, da se odloži v smeti kot na pas.«. (ostanke pospravite v posodo in hranite v hladilniku). Urite se v tem, da ne izpraznete vsega, tako boste kratkoročno jedli manj, dolgoročno pa pridobili nadzor nad sabo.

Omislite si vrt, če imate prostor ali vsaj na okna postavite korita. Gojenje lastne hrane izboljša odnos do hrane in prehranjevanja. Če boste del zapletenega in zanimivega procesa pridobivanja hrane, boste nedvomno pobegnili kulturi hitre hrane in vrednotam, ki jih vsebuje: da mora biti hrana hitra, poceni, njena priprava pa preprosta; da je hrana izdelek industrije, ne narave; da je hrana gorivo in ne oblika povezanosti z drugimi ljudmi in drugimi vrstami – z naravo. Na bolj praktični ravni to pomeni ,da boste jedli, kar bo zraslo na vašem vrtu in bo najbolj svež, okusen in najbolj hranljiv pridelek, kar jih lahko dobite; med delom na vrtu se boste gibali; tudi prihranili boste denar.

Tu in tam prekršite ta pravila. Obsedenost s hrano škoduje vaši sreči in verjetno tudi vašemu zdravju. Pomembno je vzdrževanje sproščenega odnosa do hrane. Ob posebnih priložnostih lahko pozabita na vsa ta pravila. Hrana naj bo zabavna in naj ne predstavlja trpljenja. S priboljški ravnajte kot s priboljški … »Pri vsem zmerno - tudi pri zmernosti,« dodaja še Oscar Wilde.

Pa lep dan želim vsem :)
xoxo Deja

Wednesday, November 9, 2011

Kako naj jem? - part 1

Kratek odgovor: Ne preveč. :)

Najprej preberi:
- Kaj naj jem?
- Kakšno hrano naj jem? - part 1
  Kakšno hrano naj jem? - part 2


Da začnem s Francozi… pojedo veliko smrtonosne mastne hrane in jo zalijejo s kozarcem rdečega vina, vendar so veliko bolj zdravi kot katerikoli drug narod. Jedo pa majhne porcije z majhnih krožnikov, redko se poslužujejo prigrizkov, ne poznajo repeteja, hrano uživajo ob dolgih, prijetnih obrokih v družbi. Po tem lahko sklepamo, da so pravila hranjenja bolj ključna kot sama hrana.


Dobiš toliko kot plačaš - boljša hrana (če jo sodimo po okusu  in prehranski kakovosti) stane več, ker je rejena intenzivneje in skrbneje. Če za boljšo hrano porabite več denarja, je boste verjetno pojedli manj in z njo ravnali skrbneje. In če je ta kakovostnejša hrana okusnejša, je boste za zadovoljstvo potrebovali manj. Dajte prednost kakovosti pred količino, kulinaričnemu užitku pred čistimi kalorijami in zapomnite si: »Bolje plačati špeceristu kot zdravniku.«

Jejte manj. Omejevanje kalorij je pokazalo, da upočasnjuje staranje. Jemo veliko več kot naše telo potrebuje, pretiravanje pa ne poveča samo telesne teže, temveč vpliva tudi na druge bolezni. Kako pa spodbujamo zmernost?

Nehajte jesti, preden ste siti. Francozi ne uporabljajo izraza »Lačen sem«, vendar pravijo »J'ai faim«, kar pomeni »Čutim lakoto«. Tudi ko končajo, pravijo »Je n'ai plus faim.« oz. »Ne čutim več lakote.« Kar je povsem drugačen način razmišljanja o sitosti. Zato se je dobro vprašati: »Ali še čutim lakoto?« in ne »Sem sit?«. Občutek bo prišel nekaj grižljajev prej.

Jemo iz dolgčasa, zabave, da se potolažimo in nagradimo. Jejte samo, ko ste lačni. Poskušajmo se osredotočiti na ZAKAJ jemo in vprašajte se, če ste res lačni - če nisi dovolj lačen, da bi pojedel jabolko, potem nisi lačen. Izognimo se prenajedanju.

Večja kot je porcija oz. embalaža, več pojemo oz. nalijemo. Kultura hrane je postala kultura oči: »Oči so bolj lačne od želodca.«. Vredno je izučiti čute, ki nas pogosto oskrbijo s koristnejšimi in natančnejšimi podatki. Naši možgani potrebujejo 20 minut, da zaznajo, da je želodec poln. Jejte počasneje in bodite pozorni, kaj vam sporoča telo in ne samo vid.

Jejte počasneje tudi zaradi tega, da boste hrano okusili – potrebovali jo boste manj, da boste zadovoljni. Hrano žvečite tako dolgo, da se skoraj utekočini, pijačo pa imejte v ustih tako dolgo, da jo dobro okusiš, preden jo pogoltneš. Med grižljaji je dobro odložiti vilice.

»Pojedina je v prvem grižljaju,« če se poslužuješ tega reka, lahko pomaga, da uživaš v hrani in jedli počasneje. Noben grižljaj ne bo tako okusen kot prvi in vsak naslednji bo postopoma zmanjševal zadovoljstvo.

Za uživanje hrane porabite toliko časa, kolikor ste ga porabili za pripravo. Pripomore k upočasnitvi prehranjevanja in k okuševanju.

Kupite manjše krožnike in kozarce. Na večji krožnik bomo servirali večjo porcijo. In ne hodite po repete. Če ponovno napolnite krožnik, izgubite nadzor nad velikostjo porcije.


Ravno tako kuhajte sami. Če nekdo kuha namesto vas, pomeni, da izgubljate nadzor nad svojim lastnim prehranjevanjem, porcijami in sestavinami. Že pripravljena hrana in hrana v gostilnah je pripravljena v velikih količinah in je polna nezdravih olj, koruznega sirupa, sladkorja in soli. Upad kuhanja je povezan s porastom debelosti in drugimi boleznimi.

»Zajtrkujte kot kralj, kosite kot princ, večerjajte kot revež.«. Znanstveniki še niso prišli do zaključka, ali je pozno ponoči oz. pred spanjem dobro jesti ali ne … (jaz večerjam nekje od pol devetih do desetih). Velja pa, da bolj kot boste po obroku aktivni, toliko več energije iz tega obroka bodo mišice porabile, preden jih bo telo uskladiščilo kot maščobo. Nekateri pa pravijo, da so kalorije kalorije, ne glede na to, v katerem delu dneva jih zaužijete. Zaužili boste manjšo skupno količino kalorij, če prehranjevanje prestavite v zgodnejši del dneva, ker smo ljudje zjutraj na splošno manj lačni.

Nadaljevanje in zaključek jutri :)
xoxo Deja